W nocy, z 20 na 21 kwietnia, uczniowie trzecich klas gimnazjalnych pod opieką nauczycieli: Renaty Sowińskiej, Anny Sikorskiej, Rafała Gajosa, pedagoga szkolnego Karoliny Kędzior oraz przedstawiciela rodziców pana Sergiusza Grajka, pojechali na wycieczkę zawodoznawczą do Kielc. Celem przedsięwzięcia było zapoznanie młodzieży ze specyfiką wybranej grupy zawodów, które wykonywane są również nocą. Wycieczka możliwa była dzięki zaangażowaniu wielu firm i instytucji, takich jak: Zakład Linii Kolejowych, świętokrzyski oddział Przewozów Regionalnych POLERGIO, Ochrona Straży Kolei, Centrum Powiadomienia Ratunkowego, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Miejska Policji oraz Straż Miejska.

Przedstawiciele tych podmiotów nie tylko umożliwili nam zobaczenie miejsca ich pracy, ale także zapewnili wiele atrakcji i wrażeń. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich poznanych zawodów okazała się być służba. Zarówno strażnik ochrony kolei, policjant, strażnik miejski, strażak jak i operator numeru 112 czy dróżnik kolejowy mówili o swoim zawodzie, jako służbie a nie pracy. Ich zadaniem jest bezustanne czuwanie i dbanie o bezpieczeństwo ludzi. W trakcie pobytu na dworcu kolejowym młodzież została zaproszona do nastawni, gdzie mogła zobaczyć na czym polega obsługa urządzeń służących do zdalnego sterowania ruchem kolejowym. Dowiedziała się w jaki sposób dyżurny nadaje sygnały za pomocą semaforów i tarcz manewrowych oraz jak przestawia zwrotnicę. Chłopcy wspólnie z dyżurnym ruchu „witali” przejeżdżające pociągi i „sprawdzali” czy wszystko odbywa się jak należy. Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, którzy towarzyszyli nam podczas pobytu na dworcu kolejowym i w nastawni zachęcali uczniów do pracy w tym zawodzie.
O godzinie 22.00 na peronie czekał już nowoczesny pociąg typu „Impuls”, po którym oprowadzili nas: dyrektor świętokrzyskiego oddziału Przewozów Regionalnych pan Robert Zaborski, kierowniczka pociągu i maszynista. Opowiedzieli nam o zasadach i możliwościach, jakie daje korzystanie z kolei w drodze np. do szkoły. Spotkaliśmy się tam z dziennikarzami z Echo Dnia i TVP3. Zainteresowanie mediów wzbudziła niezwykła pora wycieczki oraz pomysł zwiedzania kolei. Uczniowie mieli możliwość udzielania wywiadu, podczas którego mówili o tym, co najbardziej zaciekawiło ich w pracy maszynisty a także kierownika pociągu.
Prawdziwa niespodzianka spotkała nas w Centrum Powiadomienia Ratunkowego, gdzie oprócz operatorów numeru 112 czekała na nas wojewoda, pani Agata Wojtyszek oraz pani poseł Anna Krupka. Młodzież dowiedziała się jak ważna i odpowiedzialna jest praca operatora numeru 112 oraz jak duże znaczenie w pracy tych ludzi ma znajomość języków obcych. Zostaliśmy również poinformowani, że od 23 kwietnia numer alarmowy 997 przekierowywany będzie bezpośrednio do Centrum Powiadomienia Ratunkowego. Pani wojewoda zaprosiła nas do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, gdzie opowiedziała, w jaki sposób rozwiązywane są sytuacje kryzysowe na skalę województwa świętokrzyskiego.
Kolejnym przystankiem była jednostka Straży Pożarnej. Strażacy szczegółowo przedstawili harmonogram ich pracy w dzień i w nocy oraz zapoznali nas z trzema drogami, które umożliwiają zdobycie zawodu strażaka. Gimnazjaliści mogli zobaczyć profesjonalny sprzęt strażacki.
Podczas pobytu w Komendzie Miejskiej Policji przy ulicy Wesołej dowiedzieliśmy się, jakie warunki należy spełnić, aby zostać policjantem. Młodszy aspirant Justyna Janus oprowadziła nas po Komendzie, pokazując na czym polega praca poszczególnych funkcjonariuszy policji. Ostatnim punktem wycieczki była siedziba Straży Miejskiej. Uczniowie dowiedzieli się tam, jakie warunki należy spełnić, aby zostać strażnikiem miejskim oraz w jakich sytuacjach najczęściej interweniują strażnicy.
Zmęczeni, ale z dużą ilością wrażeń wróciliśmy do domu o godzinie 3.00 w nocy.

Karolina Kędzior i Renata Sowińska